Czy wiesz na czym robi się badania?

na i gardło, nos, ucho, pochwa i częściowo odbyt (w pismach Hipokratesa znajdują się opisy anoskopii ? oglądanie odbytu jak i operacji w tym rejonie wykonywanych pod kontrola anoskopów). Źródłem światła było światło słoneczne odbi

Czy wiesz na czym robi się badania?

Źródłem światła było światło słoneczne odbite

Już w czasach starożytnych ówcześni lekarze starali się zaglądać do dostępnych wzrokowi ludzkiemu obszarów ciała. Należą do nich jama ustna i gardło, nos, ucho, pochwa i częściowo odbyt (w pismach Hipokratesa znajdują się opisy anoskopii ? oglądanie odbytu jak i operacji w tym rejonie wykonywanych pod kontrola anoskopów). Źródłem światła było światło słoneczne odbite od lustra. Współczesną pochodną owych technik jest lusterko czołowe laryngologa.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia


Celem tego badania może być rozpoznanie

Kolonoskopia ? badanie jelita grubego (okrężnicy).
Dzieli się ona zależnie od zaawansowania badania na

Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna ? badanie umożliwiające diagnostykę schorzeń dróg żółciowych.

Artroskopia ? wziernikowanie stawu, np. kolanowego.

Kolposkopia ? wziernikowanie pochwy i szyjki macicy. Pomaga w rozpoznawaniu ciąży ektopowej, guzów jajnika czy endometriozy.

Cystoskopia ? wziernikowanie pęcherza, cewki moczowej, moczowodów oraz prostaty (u mężczyzn). Przez cewkę moczową wprowadza się cystoskop, umożliwiający oglądanie jej wnętrza. Celem tego badania może być rozpoznanie zakażeń, polipów, nowotworów złośliwych, kamicy nerkowej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia


Endoskopia , krótka definicja z Wikipedii

Badania endoskopowe polegają na wprowadzaniu do wnętrza ciała pacjenta sondy endoskopu (część endoskopu zawierająca światłowód do oświetlenia badanego pola, obrazowód ? przekazujący obraz z wnętrza badanego narządu oraz kanał narzędziowy służący do wprowadzenia specjalnych narzędzi służących do pobierania materiału do badań i wykonywania zabiegów).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia



© 2019 http://blys.com.pl/