Kilka słów o badaniach endoskopem i nie tylko

ko i zdrowe- dieta lekkostrawnaDieta lekkostrawna- pod tym terminem kryją się w zasadzie głównie węglowodany, ponieważ dostarczają energii, są szybko trawione i poprawiają samopoczucie. Najczęściej zaleca się taką dietę przy probl

Kilka słów o badaniach endoskopem i nie tylko Badania endoskopem na przykład zazwyczaj nie zaliczają się do przyjemności, jednak są najlepszą drogą do diagnozy poważnych kwestii z układem pokarmowym. Dzisiaj właśnie o tym.

Lekko i zdrowe- dieta lekkostrawna

Dieta lekkostrawna- pod tym terminem kryją się w zasadzie głównie węglowodany, ponieważ dostarczają energii, są szybko trawione i poprawiają samopoczucie. Najczęściej zaleca się taką dietę przy problemach natury gastrycznej. Przy wszelkiej maści nudnościach, rozwolnieniach czy zatwardzeniach powinno się stosować dietę lekkostrawną.

Lekkostrawne produkty to np. kasze wszelkiej maści (poza gryczaną), kaszki (np. semolina), dobrym pomysłem są też kaszki instant dla dzieci- są bezpieczne i zawierają dodatkowe minerały, które mogą wspomóc rekonwalescencje.


Definicja badania koloskopii

Kolonoskopia ? metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Polega ona na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem, który jest zbudowany podobnie jak fiberoskop służący do diagnostyki górnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas kolonoskopii możliwe jest też pobieranie wycinków błony śluzowej jelita grubego do badań histopatologicznych, a także wykonywanie drobnych zabiegów, np. usuwanie pojedynczych polipów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolonoskopia


Profilaktyczne badanie endoskopowe

Najbardziej znanym rodzajem badania endoskopowego jest gastroskopia. Wykonywana jest ona w wielu przychodniach, w których znajduje się pracownia endoskopii oraz w praktycznie każdym szpitalu. Żeby wykonać badanie gastroskopii refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia trzeba posiadać skierowanie od lekarza rodzinnego lub chirurga czy gastrologa.

Natomiast prywatne badanie gastroskopii w zasadzie wykonywane jest bez potrzeby przedstawiania skierowania, chociaż niektóre pracownie endoskopii wymagają przedstawienia takiego skierowania w każdym przypadku. Przygotowanie do badania gastroskopii nie jest takie trudne, trzeba po prostu pozostawać na czczo w dniu badania, a jego wynik zazwyczaj przekazywany jest pacjentowi od razu do jego wykonaniu.



© 2019 http://blys.com.pl/